2018 QLD Board Riding Championships (Event Date: 12/01/2018)

Final Results

Generated on 14/01/2018 1:45 pm


*40+ Female Malibu Long Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Quirk, Kristy (F) Noosa Heads SLSC 6    
2 Pike, Jennifer (F) Noosa Heads SLSC 5    
3 Tippet, Nicole (F) Alexandra Headland SLSC 4    
4 McSwan, Briony (F) Alexandra Headland SLSC 3    


*40+ Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Quirk, Kristy (F) Noosa Heads SLSC 6    
2 Burdett, Felicity (F) Noosa Heads SLSC 5    
3 May, Kylie (F) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Waring, Jodie (F) Coolum Beach SLSC 3    


*40+ Male Malibu Long Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Prior, Jason (M) Alexandra Headland SLSC 6    
2 Buhk, Andrew (M) Alexandra Headland SLSC 5    
3 Swan, Hayden (M) Noosa Heads SLSC 4    
4 Andrew, Damien (M) Maroochydore SLSC 3    
5 Thomas, Jason (M) Alexandra Headland SLSC 2    


*40+ Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Lunney, John (M) Kurrawa SLSC 6    
2 Swan, Hayden (M) Noosa Heads SLSC 5    
3 McCarthy, Ryk (M) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Bristow, Jason (M) Maroochydore SLSC 3    
5 Petersen, Shane (M) Alexandra Headland SLSC 2    


*Open Female Malibu Long Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Quirk, Kristy (F) Noosa Heads SLSC 6    
2 Molnar, Kirra (F) Noosa Heads SLSC 5    
3 Dickey, Tyla (F) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Thornton, Samantha (F) Alexandra Headland SLSC 3    


*Open Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Molnar, Kirra (F) Noosa Heads SLSC 6    
2 Boyd, Sofie (F) Cudgen Headland SLSC 5    
3 Lee, Sammy (F) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Burdett, Felicity (F) Noosa Heads SLSC 3    


*Open Male Malibu Long Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Brewer, Nicholas (M) Sunshine Beach SLSC 6    
2 Swan, Hayden (M) Noosa Heads SLSC 5    
3 Prior, Jason (M) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Feeley, Aidan (M) Alexandra Headland SLSC 3    


*Open Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Lewis, Jack (M) Noosa Heads SLSC 6    
2 Satherley, Jake (M) North Burleigh SLSC 5    
3 Feeley, Aidan (M) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Lunney, John (M) Kurrawa SLSC 3    


*U11 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Thomas, Lily (F) Alexandra Headland SLSC 6    
2 Lunney, Kate (F) Kurrawa SLSC 5    


*U11 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Holmstrom, Xennex (M) Kawana Waters SLSC 6    
2 Swan, Logan (M) Maroochydore SLSC 5    
3 Jackson, Harvey (M) Coolum Beach SLSC 4    
4 Wischusen, Will (M) Maroochydore SLSC 3    


*U12 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Stokes, Jahly (F) Kawana Waters SLSC 6    
2 Green, Tayla (F) Kawana Waters SLSC 5    
3 Wall, Sophie (F) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Richards, Taite (F) Alexandra Headland SLSC 3    


*U12 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Kugler, Ethan (M) Point Lookout SLSC 6    
2 Frattner, Blake (M) Tweed Heads Coolangatta SLSC 5    
3 Jason, Reegan (M) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Kerr, Bryce (M) Alexandra Headland SLSC 3    
5 Crew, Tobias (M) Coolum Beach SLSC 2    


*U13 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Swan, Amber (F) Maroochydore SLSC 6    
2 Ulgekutt, Wayan (F) Kirra SLSC 5    
3 Gauld, Emily (F) Northcliffe SLSC 4    
4 Parish, Eva (F) Northcliffe SLSC 3    
5 Good, Ricquelle (F) Northcliffe SLSC 2    


*U13 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Holmstrom, Braxon (M) Kawana Waters SLSC 6    
2 Davies, Noah (M) Kawana Waters SLSC 5    
3 Heisig, Ryan (M) Point Lookout SLSC 4    
4 Andrews, Lachlan (M) Coolum Beach SLSC 3    


*U14 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Allwood, Millie (F) Alexandra Headland SLSC 6    
2 Lunney, Emma (F) Kurrawa SLSC 5    
3 Rolston, Summer (F) Kawana Waters SLSC 4    


*U14 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Brumby, Luke (M) Alexandra Headland SLSC 6    
2 Walsh, Finn (M) Coolum Beach SLSC 5    
3 Andrews, Toby (M) Coolum Beach SLSC 4    
4 Marsh, Taj (M) Noosa Heads SLSC 3    


*U15 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Allwood, Millie (F) Alexandra Headland SLSC 6    
2 Heisig, Tara (F) Point Lookout SLSC 5    
3 Swaney, Alanah (F) Point Lookout SLSC 4    
4 Fuller, Jordyn (F) Tweed Heads Coolangatta SLSC 3    


*U15 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 McMenamin, Joseph (M) Maroochydore SLSC 6    
2 Cooper, Brock (M) Kurrawa SLSC 5    
3 Brumby, Luke (M) Alexandra Headland SLSC 4    
4 Andrew, Noah (M) Maroochydore SLSC 3    


*U17 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Lee, Sammy (F) Alexandra Headland SLSC 6    
2 O'Callaghan, Kelly (F) Cudgen Headland SLSC 5    
3 O'Callaghan, Elise (F) Cudgen Headland SLSC 4    
4 Flavelle, Olivia (F) Marcoola SLSC 3    


*U17 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Satherley, Jake (M) North Burleigh SLSC 6    
2 Dorey, Hayden (M) Noosa Heads SLSC 5    
3 Walsh, Sunny (M) Noosa Heads SLSC 4    
4 Thomson, Riley (M) Alexandra Headland SLSC 3    


*U19 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Dickey, Tyla (F) Alexandra Headland SLSC 6    


*U19 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Brewer, Nicholas (M) Sunshine Beach SLSC 6    


30-39 Female Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Mackie, Megan (F) Dicky Beach SLSC 6    


30-39 Male Malibu Long Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Bennett, Ryan (M) Elliott Heads SLSC 6    
2 McNally, Patrick (M) Alexandra Headland SLSC 5    


30-39 Male Surf Board Riding
Place Name Club Points Time Comments
1 Lewis, Jack (M) Noosa Heads SLSC 6    
2 Bennett, Ryan (M) Elliott Heads SLSC 5    
3 McNally, Patrick (M) Alexandra Headland SLSC 4