2017 Laerdal QLD Surf Rescue Championships (Event Date: 24/02/2017)

All Results

Generated on 26/02/2017 1:57 pm


*40+ Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Baird, Jessica (F) Alexandra Headland SLSC 6    
Grand Final   2 Cook, Karyn (F) Mudjimba SLSC 5    
Grand Final   3 Bachmann, Vickie (F) Mudjimba SLSC 4    
Grand Final   4 Akers, Kaitlyn (F) Mudjimba SLSC 3    


*40+ Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Stephens, Phillip (M) Alexandra Headland SLSC 6    
Grand Final   2 Moore, Andrew (M) Northcliffe SLSC 5    
Grand Final   3 Bradney, Stephen (M) Alexandra Headland SLSC 4    
Grand Final   4 Baird, Shane (M) Alexandra Headland SLSC 3    
Grand Final   5 McSwan, Todd (M) Mudjimba SLSC 2    
Grand Final   6 Barry, William (M) Kirra SLSC 1    
Grand Final   7 Furnell, John (M) Ayr SLSC 0    


*Open Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Thornton, Kate (F) Alexandra Headland SLSC 6    
Grand Final   2 Greenhalgh, Laura (F) Bundaberg SLSC 5    
Grand Final   3 McKenzie, Kathryn (F) Northcliffe SLSC 4    
Grand Final   4 Jones, Mariah (F) Tweed Heads Coolangatta SLSC 3    
Grand Final   5 Jones, Leah (F) Tweed Heads Coolangatta SLSC 2    


*Open Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 White, Michael (M) Alexandra Headland SLSC 6    
Grand Final   2 Doughan, Bradley (M) Alexandra Headland SLSC 5    
Grand Final   3 Allan, Lucas (M) Northcliffe SLSC 4    
Grand Final   4 Hagan, Jonathan (M) Kurrawa SLSC 3    
Grand Final   5 Sinclair, Scott (M) Alexandra Headland SLSC 2    
Grand Final   6 Crouch, Hayden (M) Northcliffe SLSC 1    
Grand Final   7 Smith, Samuel (M) Dicky Beach SLSC 0    


*Open Mixed First Aid
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Maroochydore SLSC Team A Maroochydore SLSC 6    
    > Burnett, April (F)        
    > Meredith-Brown, Zoe (F)        
Grand Final   2 Noosa Heads SLSC Team A Noosa Heads SLSC 5    
    > Glassock, Maggie (F)        
    > Webber, Thomas (M)        
Grand Final   3 Coochiemudlo Island SLSC Team D Coochiemudlo Island SLSC 4    
    > Gibbons, Molly (F)        
    > Turvey, Kate (F)        
Grand Final   4 Maroochydore SLSC Team B Maroochydore SLSC 3    
    > Burnett, Clayton (M)        
    > Crothers, Jacob (M)        
Grand Final   5 Coochiemudlo Island SLSC Team A Coochiemudlo Island SLSC 2    
    > Bagnall, Meg (F)        
    > Kerr, Eliza-Jane (F)        
Grand Final   6 Bundaberg SLSC Team A Bundaberg SLSC 1    
    > Bowman, Hayley (F)        
    > Martin, Georgia (F)        
Grand Final   7 Coochiemudlo Island SLSC Team B Coochiemudlo Island SLSC 0    
    > McGrath, Christopher (M)        
    > Price, Caige (M)        
Grand Final   8 Tannum Sands SLSC Team A Tannum Sands SLSC 0    
    > Dollery, Kevin (M)        
    > Lowe, Nicole (F)        


*Open Mixed Patrol Competition
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Alexandra Headland SLSC Team A Alexandra Headland SLSC 6    
    > Brown, David (M)        
    > Doughan, Bradley (M)        
    > Seymour, Brigette (F)        
    > Sinclair, Scott (M)        
    > Thornton, Kate (F)        
    > White, Michael (M)        
Grand Final   2 Alexandra Headland SLSC Team B Alexandra Headland SLSC 5    
    > Baird, Shane (M)        
    > Baird, Jessica (F)        
    > Bradney, Stephen (M)        
    > Smith, Mathew (M)        
    > Stam, Lateisha (F)        
    > Stephens, Phillip (M)        
Grand Final   3 Northcliffe SLSC Team A Northcliffe SLSC 4    
    > Adams, Lucas (M)        
    > Breetzke, Callum (M)        
    > Crouch, Hayden (M)        
    > Crouch, Harrison (M)        
    > McKenzie, Kathryn (F)        
    > Rowe, Trent (M)        


*U14 Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Ross, Amelia (F) Sunshine Beach SLSC 6    
Grand Final   2 Hooper, Jade (F) Sunshine Beach SLSC 5    
Grand Final   3 McCaig, Ella (F) Bundaberg SLSC 4    
Grand Final   4 Lawton, Sascha (F) Northcliffe SLSC 3    
Grand Final   5 Davies, Jarrah (F) Northcliffe SLSC 2    
Grand Final   6 Theuerkauf, Jasmyn (F) Bundaberg SLSC 1    
Grand Final   7 Heisig, Tara (F) Point Lookout SLSC 0    
Grand Final   8 Stanes, Trinity (F) Forrest Beach SLSC 0    
Grand Final   9 Lowns, Emily (F) North Kirra SLSC 0    


*U14 Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Woods, Ky (M) Bundaberg SLSC 6    
Grand Final   2 Pickering, Logan (M) Alexandra Headland SLSC 5    
Grand Final   3 Toon, Fraser (M) Point Lookout SLSC 4    
Grand Final   4 Hardy, Bayden (M) Townsville Picnic Bay SLSC 3    
Grand Final   5 Williamson, Harry (M) Alexandra Headland SLSC 2    
Grand Final   6 Roberts, Joshua (M) Pacific SLSC 1    
Grand Final   7 Jonns, Nathan (M) Mudjimba SLSC 0    
Grand Final   8 Adams, Lucas (M) Northcliffe SLSC 0    


*U15 Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Boulton, Sophie (F) Sunshine Beach SLSC 6    
Grand Final   2 Gulson, Chloe (F) Northcliffe SLSC 5    
Grand Final   3 Wills-Grace, Phoebe (F) Maroochydore SLSC 4    
Grand Final   4 Porter, Lara (F) Noosa Heads SLSC 3    
Grand Final   5 Tindal, Lilly (F) Noosa Heads SLSC 2    
Grand Final   6 Slattery, Jessica (F) Pacific SLSC 1    
Grand Final   7 Deeb, Maxine (F) Southport SLSC (QLD) 0    
Grand Final   8 Pade, Emily (F) Pacific SLSC 0    
Grand Final   9 Free, Brianna (F) Southport SLSC (QLD) 0    


*U15 First Aid
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Noosa Heads SLSC Team A Noosa Heads SLSC 6    
    > Porter, Lara (F)        
    > Tindal, Lilly (F)        
Grand Final   2 Maroochydore SLSC Team A Maroochydore SLSC 5    
    > Pascoe, Heloise (F)        
    > Voller, Sarah (F)        
Grand Final   3 Maroochydore SLSC Team C Maroochydore SLSC 4    
    > Berry, Dale (M)        
    > Colston, Benjamin (M)        
Grand Final   4 Maroochydore SLSC Team B Maroochydore SLSC 3    
    > Brennan, Emma (F)        
    > Korac, Claudia (F)        
Grand Final   5 Point Lookout SLSC Team A Point Lookout SLSC 2    
    > Muller, Emma (F)        
    > Whelan, Ashleigh (F)        
Grand Final   6 Bundaberg SLSC Team B Bundaberg SLSC 1    
    > Vaggs, Jessica (F)        
    > Woods, Ky (M)        
Grand Final   7 Bundaberg SLSC Team A Bundaberg SLSC 0    
    > McCaig, Ella (F)        
    > Theuerkauf, Jasmyn (F)        
Grand Final   8 Coochiemudlo Island SLSC Team A Coochiemudlo Island SLSC 0    
    > Kerr, Caleb (M)        
    > Salt, Reave (M)        


*U15 Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Brown, James (M) Alexandra Headland SLSC 6    
Grand Final   2 Ross, Flynn (M) Sunshine Beach SLSC 5    
Grand Final   3 Goulding, Joseph (M) Noosa Heads SLSC 4    
Grand Final   4 O'Rourke, Ethan (M) Alexandra Headland SLSC 3    
Grand Final   5 Harwood, James (M) Southport SLSC (QLD) 2    
Grand Final   6 Wyatt, William (M) Northcliffe SLSC 1    
Grand Final   7 Clarke, Christopher (M) Southport SLSC (QLD) 0    
Grand Final   8 Mowbray, Joshua (M) Pacific SLSC 0    
Grand Final   9 Poli, Joseph (M) Tannum Sands SLSC 0    


*U15 Patrol Competition
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Sunshine Beach SLSC Team A Sunshine Beach SLSC 6    
    > Boulton, Sophie (F)        
    > Hooper, Jade (F)        
    > Ross, Flynn (M)        
    > Ross, Amelia (F)        
Grand Final   2 Northcliffe SLSC Team A Northcliffe SLSC 5    
    > Adams, Lucas (M)        
    > Davies, Jarrah (F)        
    > Lawton, Sascha (F)        
    > Wyatt, William (M)        
Grand Final   3 Alexandra Headland SLSC Team A Alexandra Headland SLSC 4    
    > Baird, William (M)        
    > O'Rourke, Ethan (M)        
    > Pickering, Logan (M)        
    > Williamson, Harry (M)        
Grand Final   4 Noosa Heads SLSC Team A Noosa Heads SLSC 3    
    > Goulding, Joseph (M)        
    > Moody, Timothy (M)        
    > Porter, Lara (F)        
    > Tindal, Lilly (F)        
Grand Final   5 Point Lookout SLSC Team A Point Lookout SLSC 2    
    > Heisig, Tara (F)        
    > L'Barrow, Sarah (F)        
    > Swaney, Alanah (F)        
    > Toon, Fraser (M)        
Grand Final   6 Bundaberg SLSC Team A Bundaberg SLSC 1    
    > McCaig, Ella (F)        
    > Theuerkauf, Jasmyn (F)        
    > Vaggs, Jessica (F)        
    > Woods, Ky (M)        
Grand Final   7 Southport SLSC (QLD) Team A Southport SLSC (QLD) 0    
    > Clarke, Christopher (M)        
    > Free, Brianna (F)        
    > Harwood, James (M)        
    > McNamara, Caitlin (F)        
Grand Final   8 Pacific SLSC Team A Pacific SLSC 0    
    > Pade, Emily (F)        
    > Roberts, Joshua (M)        
    > Slattery, Jessica (F)        
    > Turner, Isabella (F)        


*U17 Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Moore, Georgia (F) Northcliffe SLSC 6    
Grand Final   2 Rudland, Elizabeth (F) Tweed Heads Coolangatta SLSC 5    
Grand Final   3 Williams, Hamarna (F) Maroochydore SLSC 4    
Grand Final   4 McGrath, Sarah (F) Maroochydore SLSC 3    
Grand Final   5 Bamforth, Nikki (F) Maroochydore SLSC 2    
Grand Final   6 Trotter, Karina (F) Mooloolaba SLSC 1    
Grand Final   7 Shute, Chloe (F) Northcliffe SLSC 0    
Grand Final   8 Robinson, Hayley (F) Point Lookout SLSC 0    
Grand Final   9 Slattery, Taylah (F) Pacific SLSC 0    


*U17 First Aid
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Noosa Heads SLSC Team A Noosa Heads SLSC 6    
    > Glassock, Maggie (F)        
    > Grandison, Benjamin (M)        
Grand Final   2 Dicky Beach SLSC Team A Dicky Beach SLSC 5    
    > Emery, Tara (F)        
    > Kerr, Max (M)        
Grand Final   3 Point Lookout SLSC Team A Point Lookout SLSC 4    
    > Robinson, Hayley (F)        
    > Walker, Brighde (F)        
Grand Final   4 Maroochydore SLSC Team A Maroochydore SLSC 3    
    > Burnett, Clayton (M)        
    > Crothers, Jacob (M)        
Grand Final   5 Point Lookout SLSC Team B Point Lookout SLSC 2    
    > Muller, Emma (F)        
    > Walton-Smith, Luca (M)        
Grand Final   6 Broadbeach SLSC Team A Broadbeach SLSC 1    
    > Sawaki, Rizu (F)        
    > Wallace-Miles, Angel (F)        
Grand Final   7 Broadbeach SLSC Team B Broadbeach SLSC 0    
    > Cichero, Lucy (F)        
    > Went, Joshua (M)        


*U17 Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Hardy, Lincoln (M) Townsville Picnic Bay SLSC 6    
Grand Final   2 Miller, Daniel (M) Northcliffe SLSC 5    
Grand Final   3 Shute, Jarrod (M) Northcliffe SLSC 4    
Grand Final   4 Linton, Corey (M) Mooloolaba SLSC 3    
Grand Final   5 Cumner, Corey (M) Alexandra Headland SLSC 2    
Grand Final   6 Moore, Jack (M) Northcliffe SLSC 1    
Grand Final   7 Singh, Oliver (M) Pacific SLSC 0    
Grand Final   8 Lowns, Cooper (M) North Kirra SLSC 0    


*U17 Patrol Competition
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Northcliffe SLSC Team A Northcliffe SLSC 6    
    > Moore, Jack (M)        
    > Moore, Georgia (F)        
    > Shute, Jarrod (M)        
    > Shute, Chloe (F)        
Grand Final   2 Sunshine Beach SLSC Team A Sunshine Beach SLSC 5    
    > O'Connor, Thomas (M)        
    > Redwood, Jonty (M)        
    > Tilleard, Alice (F)        
    > Wilson, Tallulah (F)        
Grand Final   3 Alexandra Headland SLSC Team A Alexandra Headland SLSC 4    
    > Baird, Alicia (F)        
    > Cumner, Corey (M)        
    > Kelly, Annabelle (F)        
    > Pickering, Mitchell (M)        
Grand Final   4 Point Lookout SLSC Team A Point Lookout SLSC 3    
    > Mantell, Jesse (M)        
    > Muller, Emma (F)        
    > Robinson, Hayley (F)        
    > Trevor-Jones, Kyle (M)        


*U19 Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Stam, Lateisha (F) Alexandra Headland SLSC 6    
Grand Final   2 Partington, Emma (F) Alexandra Headland SLSC 5    
Grand Final   3 Korac, Maddi (F) Maroochydore SLSC 4    
Grand Final   4 Young, Shiloh (F) Mermaid Beach AEME SLSC Inc 3    


*U19 First Aid
Round Heat Place Team / Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Maroochydore SLSC Team A Maroochydore SLSC 6    
    > Burnett, Clayton (M)        
    > Meredith-Brown, Zoe (F)        
Grand Final   2 Noosa Heads SLSC Team A Noosa Heads SLSC 5    
    > Glassock, Maggie (F)        
    > Grandison, Benjamin (M)        
Grand Final   3 Point Lookout SLSC Team A Point Lookout SLSC 4    
    > Robinson, Hayley (F)        
    > Walker, Brighde (F)        
Grand Final   4 Dicky Beach SLSC Team A Dicky Beach SLSC 3    
    > Emery, Tara (F)        
    > Kerr, Max (M)        
Grand Final   5 Point Lookout SLSC Team B Point Lookout SLSC 2    
    > Mantell, Jesse (M)        
    > Muller, Emma (F)        
Grand Final   6 Coochiemudlo Island SLSC Team B Coochiemudlo Island SLSC 1    
    > Bagnall, Meg (F)        
    > Price, Caige (M)        
Grand Final   7 Coochiemudlo Island SLSC Team C Coochiemudlo Island SLSC 0    
    > Hall, Bradley (M)        
    > Salt, Jarrod (M)        


*U19 Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Breetzke, Callum (M) Northcliffe SLSC 6    
Grand Final   2 Russo, Dominic (M) Mudjimba SLSC 5    
Grand Final   3 Gulson, Giles (M) Northcliffe SLSC 4    


30-39 Female Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Lowe, Nicole (F) Tannum Sands SLSC 6    
Grand Final   2 Hennessy-Rasmussen, Nadene (F) Tweed Heads Coolangatta SLSC 5    


30-39 Male Champion Lifesaver
Round Heat Place Name Club Points Time Comments
Grand Final   1 Rowe, Trent (M) Northcliffe SLSC 6    
Grand Final   2 Callaghan, James (M) Tweed Heads Coolangatta SLSC 5    
Grand Final   3 Dollery, Kevin (M) Tannum Sands SLSC 4